LLMNR ve NBT-NS Zehirlemesi

Öncelikle LLMNR ve NetBios nedir ?

LLMNR;  (Link Local Multicast Name Resolution) Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 ve Windows 8 gibi son işletim sistemleri tarafından kullanmaktadır. LLMNR (Link Local Multicast Name Resolution) IPv6 ve IPv4 için geçerli olan client’ların komşu bilgisayarlarının isim çözümlenmesinde kullanılan bir protokoldür.

 

NetBIOS;  (Network Basic Input/Output System), bir yerel ağ (LAN) üzerindeki farklı bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan (veri aktarımı vs.) bir sistemdir. NetBIOS üzerinden aynı ağ üzerindeki bilgisayarların iletişimi, temel olarak WINS (Windows Internet Name Service) Sunucusunun bilgisayarların NetBIOS isimlerini IP adreslerine çözümlemesiyle gerçekleşir.

İlk olarak  terminal satırını açıyoruz ve “git clone https://github.com/SpiderLabs/Responder.git” komutunu kullanarak Responder’i indiriyoruz. Ardından “cd Responder/” yazarak klasörün içerisine giriyoruz ve “./Responder.py –h ” paramatersini kullanarak tool’un nasıl kullanıldıgı hakkında bilgi alıyoruz.

Şimdi ise Responder klasörünün içerisindeyken “./Responder.py –i <SaldırganIP> -I <ağKartı>” şeklinde zehirleme saldırısını başlatıyoruz.

Kurbanın istek yapmaya çalıştıgı an.

Görüldüğü üzeri [SMB] NTLMv2-SSP Hash : kısmına hedef sistemin parolasının NTLM hash’i geldi

CTRL+C kombinasyonlarını kullanarak çıkış yapıyoruz ve “Responder/logs” klasörüne giriyoruz ve görüldüğü gibi “SMB-NTLMv2-SSP-192.168.1.128.txt” adındaki txt’nin içerisinde hash bulunumakta. Parolayı elde etmek için brute force saldırısı yapıyoruz bunu için john toolunu kullancağız. “john isim.txt” şeklinde, görüldüğü gibi  “username: ENESASLANBAKAN” “Parola:Password1”.

Güvenli Günler,